Marjinalizm ve Batık Maliyet

Marjinalizm ve Batık Maliyet Nedir?

Tercih ve ya alınan bir karar sonucu ortaya çıkan ana maliyet marjinalizm kavramını ifade eder. Yatırım kararlarının temelini oluşturur. Makro ve mikro ekonominin temel kavramlarındandır. Alınacak kararın tercih edilme olasılığını büyük önemle etkiler. Örneklendirme ile daha iyi pekiştirelim. Günümüzde popüler olan youtube yayıncılığını düşünelim. Birçok youtuber yaptığı içeriklerle iyi bir kazanç kapısı sağlayabiliyor ve sağladıkları kazançlar bazen kahve içtiğimiz bir arkadaşımızla edilen sohbetin konusu olabiliyor. Ancak bu iş dışarıdan göründüğü kadar kolay olmamalı. Hazırlanan içerikleri ekrana yansıtabilmek için gerekli bazı maliyetler söz konusu. Bugün halka mikrofon uzattığımız bir kanal açmak istediğimizde gerekli olanları düşünelim. Elbette iyi bir kamera, iyi bir mikrofon ve çekilen videoları montajlayabilmek için lisanslı bir montaj programı bu işi yapabilmek için sahip olmamız gereken ana ürünleri ifade edecektir. İşte bu ürünler bizim batık maliyetimizi oluşturacaktır. Bir kez yapılan ve devamında üzerinden gelir elde edilebilecek maliyet kısmını ifade eder.

Daha sonra yapılan içeriklerle kendimize gelir sağlayabiliriz. Bu aşamadan sonra birden fazla içerik sağlamamız mümkün olacaktır. Ancak karıştırılan bir nokta var. Video çekebilmek için harcanan yol, yemek gibi masraflar batık maliyeti, marjinalizmi ifade etmez. İlk başta yapılan ve sonradan anlamsızlaşan maliyetler batık maliyeti ifade etmektedir.

Büyük yatırımlar için batık maliyetler oldukça önem taşır. Bazen çok iyi bir fikir batık maliyet riskinin göze alınamaması sebebi ile iptal edilebilir. Hayatımızda da marjinalizm oldukça önemlidir. Bir iş teklifi aldığınızı düşünün ve taşınmanız gerekiyor. Ancak işe zamanında yetişebileceğiniz bölgede ev fiyatları ve ya kiraları çok yüksek. Belki işi kabul etmemenize neden sağlayabilecek bir durum. Çünkü işin size getirdiği batık maliyete katlanmak zorundasınız.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir