Geç Likidite Penceresi (GLP) Nedir?

Geç likidite penceresi (GLP), TCMB tarafından son borç veren merci olarak uygulanan gecelik ve geçici, TL para birimi üzerinden bankalara borç verme ve ya bankalardan borç alma işlemidir. Alış (borç alma) ve satış (borç verme) kotası gün içinde saat 10:00 ile 16:00 arasında Para Politikası Kurulu tarafından ilan edilir. Bankalar borç alma ve verme işlemlerinden saat 16:00-17:00 arasında yararlanabilir. Geç likidite penceresinde TCMB’nin bankalara borç verme faizi, bankalardan borç alma faizine göre daha yüksektir.

Not: Gün içinde 16:00-17:00 arasında borç alma ve vermek için başvurulan geç likidite penceresi, zorunlu karşılıkların tesis süresinin son iş gününde 16:00-17:15’e kadar uzatılır.

Bankalar Ne Zaman Geç Likidite Penceresine Başvurur?

Bankalar herhangi bir içsel ve ya dışsal sebeple gün sonunda likidite yetersizliği, hesapları kapatamama sorunuyla geç likidite penceresi uygulamasına başvurabilir. Böyle bir durum da TCMB’den borç alır ve günü kapatır. Yine bankalar da gün sonunda likidite fazlalığı oluşabilir. Likiditeyi değerlendirmek amacıyla TCMB’ye borç verebilir.

TCMB tarafından belirlenen geç likidite penceresi faiz oranı TL’yi güçlendirebilir

TCMB son borç veren makam olarak bir faiz oranı belirler. Borç verme işlemleri TL cinsinden yapıldığı için faizin yüksek olması TL para biriminin maliyetinin yüksek olmasına sebep olur. Faiz paranın maliyetidir. Maliyeti artan TL para birimi diğer yabancı dövizler karşısında değer kazanır. Bu şekilde TL’nin yabancı para birimleri karşısında güç kazanması sağlanır. Yalnız çok etkili olduğu söylenemez. Çünkü zor durumlarda bankaların kullanması, sürekli olmaması sebebiyle etkisi de kısıtlı zamanlarda olur.

Son zamanlarda doların aşırı değerlenmesi sebebiyle TCMB geç likidite faiz oranını yükselterek TL’yi güçlendirmeye çalışmıştır.

En son 15.12.2017 tarihinde TCMB geç likidite penceresi borç alma oranı %0, borç verme oranı ise %12.75 olarak belirlenmiştir.

2002’den bu yana en fazla borç verme oranı 01.07.2002 tarihinde %65, en düşük borç verme oranı ise 17.05.2013 tarihinde %9.50 olmuştur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir