Döviz taşıma ticareti

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Nedir, Nasıl Yapılır?

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Nedir?

Döviz taşıma ticareti (Currency carry trade) bir ülkenin para birimi ve faiz oranları üzerinden borçlanarak elde edilen parayı, diğer ülkenin para birimine çevirerek o ülke de faize yatırma işlemidir. Yüksek verimli para birimi ve düşük verimli para birimi arasında kar sağlama amacı taşır. Günümüzde döviz piyasasında popüler ticaret stratejileri arasında yer alır. Sloganı “düşüğe al, yükseğe sat” şeklinde tanımlanabilir. Döviz kuru büyük önem ve risk taşır.

Dünyada en çok döviz taşıma ticareti (currency carry trade) Avustralya Doları ve Japon Yeni ile Yeni Zellanda Doları ve Japon Yeni arasında yapılmaktadır. Sebebini ise yüksek faiz oranları oluşturur.

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Nasıl Yapılır ve Riskleri?

İki ülkede yer alan kaldıraç oranları araştırılarak, mantıklı bir seçim yapılabilir. Ancak burada riski döviz kuru oluşturur. Kurlarda oluşabilecek bir dalgalanma kar beklentisini zarara dönüştürebilir. Bu sebeple ekonomik analizin iyi yapılması gerekir ve

  • döviz kurunun sabit kalması
  • borç alınan ülkenin döviz kurunda düşüş
  • çok minimal değerlerde dalgalanmalar

beklenmelidir.

Yapılan analizler sonucu döviz taşıma ticareti bir ülkeden borç alarak ve diğer ülke de faize yatırarak gerçekleştirebilir.

Döviz Taşıma Ticareti (Currency Carry Trade) Örnek

Türk lirası ve ABD Dolarını ele alalım. Varsayalım ki

1 USD= 2TL

Türkiye faiz oranlarının %7, ABD’de ise %2 olduğunu varsayalım. Hatta şu şekilde bir tablomuz olsun.

ABD Türkiye
Bankadan borç almak istediğimizde karşılaştığımız yıllık faiz oranı Paramızı bankaya yatırdığımızda alacağımız yıllık faiz oranı Bankadan borç almak istediğimizde karşılaştığımız yıllık faiz oranı Paramızı bankaya yatırdığımızda alacağımız yıllık faiz oranı
%2 %1,5 %8 %7

 

Böyle bir durumda ABD’den yıllık borçlanarak, borçlandığımız miktarı Türkiye’de faize bırakmak mantıklı bir seçim olacaktır.

Varsayalım ki ABD’den yıllık %2 faiz oranı 100.000$ borç aldık. Parayı TL’ye çevirerek (1$=1TL varsaymıştık) 200.000TL’yi yıllık %7 faiz oranından bankaya yatırdık.

1 yılın sonunda

Türkiyede ki paramız (200.000 x 1,07) = 214.000TL
ABD’de bankaya olan borcumuz (100.000 x 1,02) = 102.000$ olacaktır.

214.000TL yi dolara çevirdiğimiz de ise 107.000$ elde edeceğiz. 107.000$ – 102.000$ = 5.000$ (10.000TL) kar elde etmiş olacağız.

Bu basit örnek döviz taşıma ticaretini (currency carry trade) işlemini anlamak için verilmiştir. Ancak dikkat etmek gerekir ki döviz kurunun hep sabit kaldığını varsaydık.

Not: Örnekte banka üzerinden örnek verilmiştir ancak bu işlem devlet tahvilleri ve ya diğer borçlanma yollarıyla da yapılabilir. Bu sebeple döviz taşıma ticaretinde piyasaları iyi takip etmek önemlidir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir