İpotek Kaldırma

Banka Konut Kredisi İpotek Kaldırma ve Ücreti

Bankalar konut kredilerinde teminat amaçlı satın alınan mülke ipotek işlemi gerçekleştirir. İpotek kaldırma işlemlerinin bir diğer adı da ipotek fek işlemidir. Müşteriler konut kredisi tutarının tamamını ödedikten veya erken ödeme ile bankaya olan borcun tamamını kapattıktan sonra ipotek kaldırma (ipotek fek) işlemi talebinde bulunabilir. Konut kredisine ait ipotek belgeleri genellikle kredinin alındığı şubede bulundurulmaktadır. Bu sebeple ilk olarak konut kredisinin çekildiği banka şubesini ziyaret etmek ipotek fek işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayabilir. Ancak konut kredisinin çekildiği şube sizin için daha uzak bir konumda ise diğer şubelerden de bu talepte bulunabilirsiniz.

İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak konut kredisinin çekilmiş olduğu banka şubesi ve ya aynı bankaya ait olan yakın bir şubeden konut kredisi ipotek kaldırma talebinde bulunulur.
  • Banka şubesi gerekli kontrolleri sağladıktan sonra evrakları online sistem üzerinden tarar ve ipotek kaldırma ücreti yatırmanızı talep eder.
  • Bankanın size vereceği bir numara veya TC bilgileriniz ile ipotek kaldırma ücreti ödenir. Birçok banka ipotek ücretini yatırmak için gerekli olan bilgileri mesaj olarak göndermektedir. Yazımızın alt kısımlarında nasıl ödeme yapılacağı hakkında bilgi verilmiştir.
  • İpotek kaldırma ücretinin ödendiğini gösteren dekont ve ya makbuz  kredinin bulunduğu banka şubesine teslim edilir.
  • Ödeme dekontu teslim edildikten sonra konut kredisinin ipoteğini kaldırır.

İpotek Kaldırma (İpotek Fek) İşlemi için Gerekli Olanlar

  • Bankaya olan kredi borç tutarı tamamen ödenmiş olmalıdır. Bankanın konut kredisi ile ilgili bir alacağının kalmaması gereklidir.
  • Konut kredisine ait ek bir kredi varsa veya teminata istinaden başka bir kredi borcu var ise kapatılmalıdır. Bu krediler konut kredisi ipotek teminatına istinaden verildiği için ipotek fek işlemleri için kapatılması gerekmektedir.
  • Aynı banka içerisinde ihtiyaç ve ya oto kredilerinizin fek işlemleriyle bir alakası yoktur. Konut kredisi ve konuta bağlı ek krediler kapatıldıktan sonra fek işlem süreci talebinde bulunabilirsiniz.

İpotek Kaldırma (İpotek Fek) İşlemi Ücreti ve Ödemesi

İpotek Kaldırma Ücreti

İpotek fek işlemlerinde Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından belirlenen bir ücret söz konusudur. Bu ücret 2020 yılı itibariyle 37,5TL olarak belirlenmiştir.

Bazı müşterilerin aklına bankalar ipotek kaldırma ücretini kendileri mi alıyor tarzında sorular gelebiliyor.

Bu ücret Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ipotek fek işlem ücreti olarak alınmaktadır. Bankanın kendi politikası gereği aldığı bir ücret değildir. Ancak 2020 yılı itibariyle yukarıda yer alan tutarın üstünde bir tutar tarafınızdan talep ediliyorsa, alınan ücret hakkında detaylı bilgilendirme talep etmenizi öneririz.

İpotek Kaldırma Ücreti (İpotek Fek İşlem Tutarı) Nasıl Ödenir?

Daha önceden özel bankalar üzerinden bu tutarı ödemek mümkündü. Ancak 2020 yılı itibariyle ipotek kaldırma ücreti ve diğer vergi ödemeleri özel bankalar üzerinden ödenemiyor. Sadece kamu bankaları veya tapu dairelerinden ödeme yapmanız mümkün. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank şubelerinden, atmlerinden veya mobil, internet bankacılığı üzerinden ipotek kaldırma ücretini ödeyebilirsiniz. Dilerseniz kredi kartı ile online işlemler kısmından da ödeme yapabilirsiniz.

Bu yazımız Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Garanti BBVA Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank ve Denizbank ipotek kaldırma (ipotek fek) işlemi sorularına cevap vermektedir. Yazımızın altında yer alan yorum kısmını kullanarak sorularınızı sorabilirsiniz.

İpotek Kaldırma İşlemi Video

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir