2022 Altın Fiyat Tahminleri, Altın Fiyatları Ne Kadar Olur?

Piyasa analisti Chirag Mehta’ya göre, makroekonomik belirsizliklere karşı kendilerini korudukları için merkez bankası altın alımlarının 2022’de devam etmesi beklenebilir. Dünya Covid-19 ile yaşamayı öğrenirken, 2022’de altın fiyatları enflasyonun şekillenmesinden ve merkez bankalarının buna tepkisinden etkilenecek. Analist, daha yüksek enflasyonun devam etmesinin sarı metale olan talebi artırabileceğini, ancak aynı zamanda daha şahin bir Fed’in fiyatlara zarar verme ihtimalini de beraberinde getireceğini belirtiyor.

ABD Tüketici Enflasyonu

Veriler ve haberler incelendiğinde, 2022’ye girerken, ABD tüketici enflasyonu yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Federal Rezerv, eğrinin çok gerisinde kaldığı için sonunda ‘geçici’ kelimesini enflasyon görünümünden çıkardı. Bu, ABD merkez bankası tarafından şahin bir pivot için zemin hazırladı. Fed, faiz oranlarını planlanandan birkaç ay önce yükseltme şansını artırarak, ayda 30 milyar dolar ile tapering hızını iki katına çıkardığını duyurdu. Bu durum da getirisi olmayan altın için negatif etki yaratıyor.

Diğer merkez bankaları çok geride değil. İngiltere Merkez Bankası üç buçuk yıldır ilk kez faiz oranlarını yükseltti ve Avrupa Merkez Bankası da Mart ayına kadar tahvil alım programını sonlandırdığını duyurdu. Enflasyon krizinin bir süre daha kalması muhtemel ve arz tarafının herhangi bir nedenle normalleşmesi daha uzun sürerse ağırlaşabilir. Analiste göre, altın fiyatları için inanılmaz derecede yukarı yönlü olacak bir stagflasyon senaryosu göz ardı edilemez.

Merkez Bankası Altın Mı Stokluyor?

Merkez bankaları kıymetli metal konusunda alımlarını sürdürdü ve 2021’de net alıcıydı. Aslında IMF’den gelen son veriler, altın satın alan sadece gelişen piyasa merkez bankaları olmadığını gösteriyor. Singapur ve İrlanda gibi gelişmiş ülkeler de forex rezervlerini çeşitlendirmek için altın almaya başladılar. Analist, makroekonomik belirsizliklere karşı kendilerini korumaları ve dolardan uzaklaşarak kademeli olarak çeşitlenme eğilimini sürdürmeleri nedeniyle, 2022 yılında Merkez Bankası altın alımlarının devam etmesinin beklenebileceğini hatırlatıyor. Analist altın beklentisini şu şekilde özetliyor:

Arkadan rüzgar gibi hareket eden yapışkan enflasyon ile Fed’in sıkılaştırmanın neden olduğu daha güçlü doların zarar görmesi arasında, çatışan güçler nedeniyle altının yılın ilk birkaç ayında menzile bağlı kalması bekleniyor. Ancak, uzun vadeli altın yatırımcıları son gülecek, çünkü hızlı bir tapering büyümeye zarar verebilir ve yatırımcıların külçe gibi portföy çeşitlendiricileri aramasına neden olan piyasa krizlerini tetikleyebilir.

Parasal varlığın fiyatı, tarihsel olarak olduğu gibi, pandemi döneminin yükselen küresel para arzını ve düşük reel faizleri de ideal olarak yakalamalı. Analiste göre, yatırımcılar sabırlı olmalı ve herhangi bir fiyat düzeltmesini altın tahsislerini oluşturmak için bir fırsat olarak kullanmalı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir